Jak wygląda praca programisty CAD/CAM?

 

CAD, czyli projektowanie wspomagane komputerowo, jest metodologią wykorzystywaną w inżynierii elektrycznej, budowlanej oraz mechanicznej. Dzięki CAD możemy modelować obiekty techniczne i definiować ich konstrukcję cechami geometrycznymi, dynamicznymi, a także materiałowymi.

Programowanie w CAD wymaga od nas nie tylko podstawowej wiedzy matematycznej, ale także technicznej. Jak wygląda praca programisty CAD/CAM? Czy warto wybrać się na kurs CAD/CAM?

 

Programowanie w CAD to potężne narzędzie konstrukcyjne

 

Programowanie w CAD daje inżynierom łatwy dostęp do wszelkich zasobów wiedzy, bibliotek, opracowań technicznych i przepisów prawnych obowiązujących w danym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Proces CAD składa się z kilku etapów: na początku uzgadnia się ogólną koncepcję produktu i tworzy jego trójwymiarową makietę, której to następnie wykonuje się cyfrowy model. Wiedza matematyczna i inżynieryjna zostanie wykorzystana przy przeprowadzaniu obliczeń wytrzymałości danych elementów, obok której przeprowadzimy analizę kolizji, mówiącą o poprawności funkcjonowania i dobierzemy odpowiednie materiały. Pracę nad projektem w CAD kończymy, generując rysunki wykonawcze oraz ew. instrukcję montażu.

 

Programowanie CAM jako dalszy etap produkcji

 

CAM w języku polskim oznacza komputerowe wspomaganie wytwarzania. Jest to system komputerowy, którego zadaniem jest integracja fazy projektowania i wytwarzania. To właśnie dzięki programom CAM, tokarki bądź frezarki są w stanie z dużą precyzją i dokładnością przygotować dla nas dane elementy, które często charakteryzują się bardzo skomplikowanymi kształtami. Programista CAM w oparciu o model 3D tworzy ścieżkę obróbki, na podstawie których wykonywane są poszczególne ruchy narzędzia w obrabiarce CNC. Pozwala to na wytworzenie przedmiotu zgodnego z zaprogramowanymi wytycznymi i złożonym zamówieniem. Oczywiście zdarza się, że wymagane są korekty w programie dokonywane na maszynie. Komputerowa symulacja zaimplementowana w systemach CAM nie jest w stanie wyświetlić efektu końcowego i w pełni realnie odwzorować go na ekranie komputera. Tyczy się to głównie tolerancji kształtowej i wymiarowej, jaką po obróbce zyska dany element. Pomimo pewnych ograniczeń systemy CAM umożliwiają wygenerowanie trajektorii narzędzi dla elementów, których skomplikowany kształt uniemożliwia manualne zaprogramowanie maszyny.

 

Kurs CAD/CAM – czy warto?

 

Technologia CNC znajduje coraz szersze zastosowanie na rynku. Dzięki niej przedsiębiorstwa przemysłowe są w stanie wytworzyć na dużą skalę precyzyjnie i dokładnie wycięte metalowe elementy, jednocześnie minimalizując koszty związane z ich produkcją. Zapotrzebowanie na specjalistów w branży CNC i programistów CAD/CAM rośnie. Wraz z wakatami rosną także proponowane wynagrodzenia. Kurs CAD/CAM to zatem dobra okazja do rozpoczęcia pracy w przyszłościowej branży, w której doświadczenie zawodowe oraz lata praktyki okażą się kluczowe przy wspinaniu się po drabinie kariery. To także szansa rozwoju w międzynarodowym środowisku i współpracy z klientami z całego świata.

Dane firmy

ul. Strzegomska 138
54-429 Wrocław
NIP 7521436241

+48 71 307 36 80

Copyright © Numerika.pl 2014 - 2017, All Rights Reserved