Aktualności

numerika logo google

Komunikat dot. wdrożonych środków bezpieczeństwa

Drodzy Państwo, w trosce o bezpieczeństwo naszych kursantów i pracowników, wdrożone zostały procedury zaostrzonego rygoru sanitarnego. 1. Kilka razy dziennie dokonuje się dezynfekcji uchwytów, poręczy, klamek, a także myszek, klawiatur i innych elementów stanowisk szkoleniowych. 2. Zwiększona została częstotliwość mycia i dezynfekcji przestrzeni wspólnych, takich jak windy, recepcja, barek kawowy oraz

Drodzy Państwo, w trosce o bezpieczeństwo naszych kursantów i pracowników, wdrożone zostały procedury zaostrzonego rygoru sanitarnego.


1. Kilka razy dziennie dokonuje się dezynfekcji uchwytów, poręczy, klamek, a także myszek, klawiatur i innych elementów stanowisk szkoleniowych.


2. Zwiększona została częstotliwość mycia i dezynfekcji przestrzeni wspólnych, takich jak windy, recepcja, barek kawowy oraz toalety.


3. Na terenie budynku oraz bezpośrednio w naszej lokalizacji dostępne są dozowniki z płynem do dezynfekcji.


4. W budynku, przy wejściu głównym, w którym znajduje się nasza firma dostępne są dodatkowe dystrybutory z płynem dezynfekującym.


5. Dezynfekcja rąk obowiązuje wszystkie osoby wchodzące do biura.


6. Wszyscy Kursanci oraz pracownicy informowani są o konieczności ścisłego przestrzegania zasad higieny oraz zachowania bezpiecznego dystansu.


7. Do dyspozycji są gumowe rękawiczki ochronne oraz maseczki.


8. Przy barku kawowym, dostępne są artykuły jednorazowe do serwowania napojów, to znaczy kubki oraz sztućce.


9. Wprowadzone zostały różne godziny przerw, aby Kursanci z poszczególnych szkoleń, mieli ze sobą jak najmniejszy kontakt.


10. W kwestii liczebności grup bierzemy za wzór wytyczne dotyczące placówek prowadzących zajęcia w systemie oświaty oraz lokali gastronomicznych.


11. Numerika dysponuje bardzo przestronnymi i dużymi salami szkoleniowymi, zapewniając bezpieczne zachowanie odpowiedniego dystansu.


więcej
poradnik kurs cnc

Kurs CNC: Czym kierować się podczas jego wyboru?
Poradnik, część VI: Od jakiego kursu rozpocząć przygodę z CNC i jakie szkolenia wybrać jako kolejne?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym od jakiego szkolenia powinni zacząć karierę z CNC. Perspektywy dalszego kształcenia się i samorozwoju w tym zakresie są równie istotne. W tym artykule postaramy się rozjaśnić ewentualne wątpliwości z tym związane. Podpowiemy również jaką ścieżkę dalszego rozwoju

cnc fota hd slider 1024x355Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym od jakiego szkolenia powinni zacząć karierę z CNC. Perspektywy dalszego kształcenia się i samorozwoju w tym zakresie są równie istotne. W tym artykule postaramy się rozjaśnić ewentualne wątpliwości z tym związane. Podpowiemy również jaką ścieżkę dalszego rozwoju warto wybrać.

Pierwsze kroki w branży CNCBardzo istotny jest początek tj. pierwszy kontakt z maszynami CNC. Najczęstszym, pierwszym wyborem początkujących adeptów obróbki CNC są wszelkiego rodzaju kursy w zakresie podstawowym, które dotyczą obsługi i/lub programowania obrabiarek sterowanych numerycznie.


W ofercie Numeriki znajdują się dwa tego typu szkolenia:
1. Operator CNC – szkolenie od podstaw poruszające zagadnienia związane z obsługą obrabiarek CNC i przygotowujące do zawodu Operator CNC.

2. Operator Programista CNC – szkolenie od podstaw ale w rozszerzonym zakresie przygotowujące do zawodu Operator Programista CNC. Tutaj oprócz samej obsługi maszyn CNC nauczysz się również w jaki sposób je programować i ustawiać.

Które z nich jest lepsze na początek?To zależy od tego, czy zwracamy się bardziej w stronę obsługi i programowania maszyn CNC, czy też wyłącznie samej obsługi. Załóżmy, że docelowo naszym zamiarem jest wykształcenie się na osobę bardziej uniwersalną. Taką, która oprócz obsługi maszyny będzie również potrafiła ją ustawić i zaprogramować. Wówczas odpowiednim wyborem jest kurs Operator Programista CNC. Stanowiska te są lepiej płatne i oferują szerokie możliwości dalszego rozwoju. Rozwijać można się np. w kierunku technologa, programisty CAM lub osoby zajmującej się wyłącznie ustawianiem/programowaniem maszyn.


Jeśli natomiast chcielibyśmy się skupić na czynnościach mniej wymagających i bardziej powtarzalnych wyborem trafnym będzie kurs o nazwie Operator CNC. Pracując jako Operator CNC naszym zadaniem jest głównie wykonywanie powtarzalnych czynności związanych z obsługą obrabiarki oraz dokonywanie pomiarów elementów wytworzonych. Zaprogramowaniem i ustawieniem obrabiarki zajmuje się wówczas ktoś inny. Stanowiska takie, ze względu na to, że są mniej wymagające, są również słabiej opłacane w porównaniu do np. Operatora Programisty CNC.


Więcej nt. różnic pomiędzy powyższymi kursami możecie dowiedzieć się w artykule: https://numerika.pl/kurs-cnc-poradnik-cz-i

Jak powinna wyglądać dalsza ścieżka rozwoju w branży CNC?


W sytuacji gdy ukończyliśmy kurs Operator CNC przed podjęciem kolejnego szkolenia, najlepszym wyjściem będzie zdobycie doświadczenia. Mowa tu np. o kilkumiesięcznej pracy z maszynami CNC.
Faktem jest, że obcując z obrabiarkami (nawet tylko je obsługując), obserwujemy i zauważamy pewne zależności, zasady pracy, a także wypracowujemy własny wachlarz doświadczeń. Dzięki temu powoli zaczynamy w głębszy sposób rozumieć to, w jaki sposób maszyny CNC są programowane.
Wówczas, jeśli nie chcemy poprzestać na typowo obsługowej pracy, można rozwijać się w kierunku programowania i ustawiania obrabiarek, a także sięgnąć po kolejne, niżej przedstawione szkolenia.

Ukończyłem kurs Operator Programista CNC, co dalej?


Tutaj opcji jest zdecydowanie więcej. Najczęściej zachęcamy do szkolenia się w kierunku oprogramowania CAD/CAM, gdyż jest to technologia, która staje się coraz bardziej popularna.

Nie wszystkie detale człowiek jest w stanie zaprogramować bez trudności. Ztego powodu programowanie dużej części z nich z tzw. „palca” byłoby bardzo nieefektywne. Dlatego generowanie ścieżek obróbkowych dla złożonych kształtów do np. matryc, które wymagają skomplikowanej obróbki wieloosiowej jest w obecnych czasach dokonywane za pomocą komputerów PC. Muszą one być oczywiście wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Kursem w naszej ofercie, który odpowiada na te potrzeby jest kurs pn. Programista CAM.


Więcej na jego temat dowiesz się klikając w link: https://numerika.pl/kurs-cad-cam

Obróbka 5-osiowa – czy to dla mnie?


Coraz częściej spotykanymi maszynami CNC w przemyśle są maszyny wieloosiowe, np. obrabiarki ze stołem uchylno-obrotowym (5 osi). Aby umiejętnie i efektywnie wykorzystywać możliwości takiej obrabiarki przydatna jest wiedza zarówno z zakresu oprogramowania CAM, jak i kinematyki danej obrabiarki oraz sposobów jej programowania.

Numerika oferuje szkolenie pn. Heidenhain (+5 osi), które stworzone zostało dla osób potrzebujących wiedzy z zakresu obróbki wieloosiowej. Kurs obejmuje również zaawansowany zakres programowania w 5 osiach z poziomu pulpitu Heidenhain, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie kinematyki obrabiarki 5-osiowej, a także sposobów na bezpieczne wdrażanie nowych programów obróbkowych.
Wbrew pozorom obróbka wieloosiowa nie jest tematem bardzo ciężkim w zrozumieniu. Kluczowym elementem jest pełne przyswojenie kinematyki danej obrabiarki, a także pamiętanie o zasadach bezpiecznej pracy z tego typu obrabiarkami.


Informacje o szkoleniu Heidenhain (+5 osi) znajdziecie na stronie:
https://numerika.pl/kurs-cnc-heidenhain


Technolog CNC – czego dotyczy ten kurs?


Kolejnym krokiem naprzód pod względem merytorycznego przygotowania do pracy z obrabiarkami CNC jest kurs pn. Technolog CNC. Jeśli potrzebujemy szerszej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, typów obróbki, sposobów mocowań, metrologii i narzędzi obróbkowych dobrym wyborem jest właśnie ten rodzaj szkolenia. Istotnymi elementami tego kursu jest też planowanie procesu obróbki oraz jego odpowiednia wycena.O szkoleniu Technolog CNC dowiesz się na stronie: https://numerika.pl/kurs-technolog-cnc

więcej
poradnik kurs cnc

Kurs CNC: Czym kierować się podczas jego wyboru?
Poradnik, część V: Z jakim materiałem obrabianym rozpocząć przygodę z CNC – stal, czy płyta poliuretanowa?

Dlaczego warto rozpoczynać przygodę z CNC od obróbki stali?     Przyjrzyjmy się materiałom obrabianym, które są wykorzystywane podczas kursów CNC. W Numerice nasi kursanci ćwiczą obróbkę wyłącznie w stali i innych metalach, stąd mamy dużo do powiedzenia na ten temat i chcemy się podzielić

stal szkolenie cnc Dlaczego warto rozpoczynać przygodę z CNC od obróbki stali?

 

 

Przyjrzyjmy się materiałom obrabianym, które są wykorzystywane podczas kursów CNC. W Numerice nasi kursanci ćwiczą obróbkę wyłącznie w stali i innych metalach, stąd mamy dużo do powiedzenia na ten temat i chcemy się podzielić tymi informacjami.

 

Przeanalizujemy więc poszczególne elementy prawidłowego doboru parametrów technologicznych obróbki pod kątem jednego z najczęściej spotykanych materiałów, z którymi mogą zetknąć się kursanci podczas szkoleń w innych firmach, a konkretnie z płytą poliuretanową łatwoobrabialną typu np. LABELITE.

 

Po drugiej stronie zestawimy materiał stosowany m.in. przez Numerikę, rzadziej spotykany w firmach szkoleniowych, z którym kursanci w 99,9% przypadków będą mieli do czynienia w przyszłej pracy tj. stal S355. Z którym z tych materiałów rozpoczęcie przygody z maszynami CNC jest pożyteczniejsze dla uczestnika szkolenia?

 

OUPN – co to takiego?

 

Powinniśmy zacząć od tego, że poszczególne materiały obrabiane różnią się pomiędzy sobą wieloma czynnikami. Z tego powodu również sposoby ich obróbki są od siebie różne. Jeśli chodzi o obróbkę skrawaniem za pomocą maszyn CNC istotny jest odpowiedni dobór wielu elementów biorących pośredni i bezpośredni udział w obróbce. Aby zrozumieć na co składa się prawidłowy dobór parametrów obróbki przydatny jest tzw. OUPN.

 

OUPN to pierwsze litery słów:
O – obrabiarka
U – uchwyt
P – przedmiot obrabiany
N – narzędzie

 

Jak widać, dobór parametrów technologicznych to nie tylko prędkość skrawania i posuw. Prześledźmy więc wszystkie kluczowe elementy z OUPN i odnieśmy je do LABELITE oraz do stali S355.

 

O – obrabiarka

 

To najbardziej istotny składnik łańcucha OUPN. Wybór obrabiarki na etapie planowania procesu obróbki to nie tylko decyzja, czy będzie to np. tokarka CNC, frezarka CNC, czy może automat tokarski CNC. To także świadomość możliwości i ograniczeń danej maszyny. Dotyczy to m.in. charakterystyki konstrukcji obrabiarki, jej dokładności, mocy napędów osi, mocy wrzeciona i wielu, wielu innych czynników.

 

LABELITE

Materiał ten jest wyjątkowo łatwy w obróbce, dlatego nie stawia większych wymagań obrabiarce CNC. Do obróbki nie jest wymagana wysoka sztywność, ani wysoka moc wrzeciona. Materiał ten został zaprojektowany pod kątem łatwości obróbki, więc każda obrabiarka CNC (nawet najmniejszych rozmiarów) powinna poradzić sobie z LABELITE.

poliuretan

Poliuretan łatwoobrabialny w szczękach uchwytu tokarki CNC

 

STAL S355

Pod względem obróbki jest to jedna z najłatwiej obrabialnych stali, jednak w porównaniu do LABELITE jest ponad dwukrotnie twardsza. Twardość to nie jedyna cecha, która ma wpływ na to, czy dany materiał jest łatwo obrabiany. Aby efektywnie obrabiać stal S355 potrzebna jest sztywna i solidna konstrukcja obrabiarki CNC, a także odpowiedniej mocy wrzeciono. Najbardziej wydajne i stosowane do tego celu są przemysłowe centra obróbcze CNC. O różnicach pomiędzy obrabiarkami szkoleniowymi, a przemysłowymi centrami obróbczymi mogliście przeczytaj w poprzedniej części poradnika.

 

10

Przykładowy detal ze stali wykonany przez naszych kursantów

U – uchwyt

 

Uchwyt, czyli sposób mocowania elementu obrabianego. Tutaj istotne znaczenie mają siły, które będą działały na przedmiot obrabiany podczas obróbki. Trzeba brać pod uwagę możliwość „wyrwania” sztuki np. z imadła, jeśli element chwycony jest w nim zbyt płytko. Często przy obróbce różnych części do maszyn musimy zaplanować obróbkę elementu, którego nie da się skutecznie i bezpiecznie zamocować w zwykłym imadle. Taka sytuacja wymaga zaprojektowania specjalnego uchwytu, dopasowanego kształtem do elementu obrabianego w taki sposób, by można było go bezpiecznie i solidnie zamontować.

 

LABELITE

W przypadku tego materiału, łatwość jego obróbki powoduje, że wystarczy stosunkowo delikatne mocowanie w imadle. Siły skrawania przy odpowiednim doborze parametrów również nie są wysokie wobec czego ryzyko wyrwania sztuki jest niskie.

 

STAL S355
Obróbka stali zawsze odbywa się w towarzystwie sporych sił skrawania, które – ujmując temat obrazowo – „siłują się” z mocowaniem elementu. Wszystko jest w porządku do momentu, gdy siły skrawania nie przekroczą siły trzymania imadła lub innego uchwytu. W związku z tym ważne jest odpowiednie podejście do problemu i przywiązanie uwagi do bezpiecznego i pewnego zamocowania elementu obrabianego.

 

P – przedmiot obrabiany

 

Rozpatrując przedmiot obrabiany podczas planowania obróbki musimy zwrócić uwagę na jego właściwości m.in. twardość, łatwość obróbki i warunki, które sprzyjają lub nie procesowi obróbki. Ważne jest uświadomienie sobie tego, w jaki sposób dany materiał zachowuje się np. pod wpływem wysokiej temperatury. Jeśli istnieje ryzyko jego hartowania się, wówczas należy tak dopasować parametry obróbki, aby zredukować powstawanie wysokiej temperatury np. poprzez zmniejszenie prędkości skrawania lub załączenie chłodzenia wewnętrznego pod wysokim ciśnieniem.

 

chlodzenie Odpowiedni dobór parametrów skrawania, mocowania i sposobu chłodzenia jest kluczowy w przypadku obróbki stali


LABELITE
LABELITE jest tworzywem sztucznym, posiada dobrą stabilność wymiarową, jednorodność struktury, a uzyskanie dobrego stanu powierzchni po obróbce nie wymaga restrykcyjnych parametrów technologicznych. Materiał ten wybacza błędy i pod tym względem różni się znacząco od obróbki wszelkiego rodzaju metali. Twardość w skali Shore’a dla LABELITE wynosi 15. Wytrzymałość na rozciąganie wynosi około 2 MPa.

 

STAL S355
Jest to stal stopowa o podwyższonej wytrzymałości oraz o niskiej zawartości węgla (0,2%). Indeks twardości w skali Shore’a dla stali S355 wynosi 34. Wytrzymałość na rozciąganie wynosi od 490 do 630 MPa. Stal podczas obróbki zachowuje się zupełnie inaczej niż LABELITE. Dotyczy to zarówno sposobu, w jaki tworzy się wiór, jak i zjawisk temu towarzyszących m.in. znaczne skoki temperatury w miejscu styku narzędzia i materiału oraz tworzenie się narostów. W przypadku toczenia, nieprawidłowo dobrana płytka skrawająca i jej parametry mogą powodować tworzenie się niepożądanego, długiego wióra, który przy nieodpowiednim nadzorze operatora CNC może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji np. owinięcia się go wokół wytaczaka i zniszczenia go.

 

N – narzędzie

 

Niektórych z Was może dziwić, że narzędzie rozpatrywane jest na samym końcu. Wydawałoby się, że ma ono kluczowy wpływ na to, w jaki sposób przebiegać będzie obróbka. W rzeczywistości musimy stworzyć dla narzędzia odpowiednie warunki, w których będzie ono mogło pracować optymalnie. Musimy więc zadbać o to, by pierwsze elementy układanki (a więc O, U i P) działały prawidłowo.

Następnie wybieramy narzędzie takiego typu, by odpowiadał danej operacji (np. głowica do obróbki płaszczyzn), ilość ostrzy i ich gatunek. Dopiero wówczas możemy się skupić na doborze parametrów skrawania tj. prędkość skrawania, posuw, głębokość skrawania i szerokość skrawania.

 

LABELITE

Ze względu na wysoką tolerancję tego materiału na parametry obróbki można obrabiać go narzędziami z różnych materiałów. Najczęściej jest jednak wykorzystywana stal szybkotnąca (HSS – high speed steel) ze względu na niską cenę i wysoką ciągliwość, a co za tym idzie odporność na złamania. W przypadku LABELITE należy zwrócić uwagę na obroty, gdyż zbyt wysokie spowodują wysokie pylenie materiału podczas obróbki.

 

STAL S355

W przypadku stali S355 podczas obróbki siły działające na narzędzie są znaczne. Przy niskich prędkościach skrawania materiał ten ma tendencje do tworzenia narostu na ostrzu skrawającym. Z kolei większe wartości prędkości skrawania powodują szybsze zużycie narzędzia. Należy więc w momencie dobierania parametrów skrawania „wstrzelić się” w dość wąskie okno optymalnych parametrów technologicznych. Do efektywnej obróbki stali S355 zaleca się narzędzia węglikowe. Narzędzia ze stali szybkotnącej również poradzą sobie z S355, jednak ze względu na ich właściwości obróbka przebiega wielokrotnie wolniej. Ponadto w przypadku zbyt wygórowanych parametrów skrawania może dojść do zjawiska wyciągnięcia narzędzia z oprawki.

 

Podsumowanie

 

W ten sposób przebrnęliśmy przez wszystkie 4 składowe, które trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania obróbki na maszynie CNC. Jak widać materiał LABELITE i stal S355 różnią się między sobą znacznie nie tylko pod kątem swoich właściwości. Znaczne różnice występują również w sferze doboru optymalnych parametrów technologicznych obróbki obu tych materiałów.

 

Z punktu widzenia kursanta, który po ukończeniu kursu CNC podejmie pracę w zawodzie operatora lub operatora programisty CNC istotne powinno być zdobycie umiejętności obróbki stali. Nie twierdzimy, że jest to jedyny materiał, na jaki w pracy z obrabiarkami CNC można się natknąć. Tworzywa sztuczne np. poliuretany i różnego rodzaju poliamidy również spotyka się, ale występują nieporównywalnie rzadziej niż metale. Podchodząc natomiast do kwestii parametrów technologicznych od strony materiałów wybaczających błędy i niewymagających dokładności w ich doborze takich jak np. LABELITE spotkanie z bardziej wymagającym materiałem może skończyć się zniszczeniem narzędzia, jego zbyt szybkim zużyciem lub w skrajnych przypadkach kolizją podczas obróbki (np. w przypadku nieodpowiedniego zamocowania).

 

Warto więc nauczyć się planowania obróbki materiału, który jest pod tym kątem wymagający, gdyż wówczas – jeśli będzie taka potrzeba -zawsze poradzicie sobie lepiej z materiałami lżejszymi w obróbce. Poznanie zasad prawidłowego doboru bezpiecznych i efektywnych parametrów dla np. stali można potem wykorzystać do dobierania parametrów dla innych gatunków metali. Aby wykształcić w sobie odpowiednie umiejętności przydatne w przeszłej pracy przeglądając oferty firm szkoleniowych, zwróćcie uwagę, na jakim materiale będą odbywać się zajęcia praktyczne.

 

Dlaczego więc częściej inne firmy szkoleniowe stosują LABELITE, drewno, sklejkę i inne łatwoobrabialne materiały?

 

Wynika to z faktu, że część firm szkoleniowych dysponuje obrabiarkami, które nie radzą sobie z cięższymi w obróbce materiałami. Najczęściej więc nie jest to zła wola organizatora szkolenia, tylko ograniczenie wynikające z posiadanej przez niego infrastruktury.
 

Kliknij, by przejść do części szóstej poradnika pt. Od jakiego kursu rozpocząć przygodę z CNC i jakie szkolenia wybrać jako kolejne?.

 

więcej

Dane firmy

lokalizacja
ul. Strzegomska 140A
54-429 Wrocław
NIP 7521436241
telefon
Copyright © Numerika.pl 2014 - 2019, All Rights Reserved