Operator CNC – kim jest i czym się zajmuje?


Branża obróbki skrawaniem CNC jest jedną z najszybciej rozwijających się w przemyśle wytwórczym. Na rynku wciąż brakuje specjalistów obsługujących maszyny CNC. Obrabiarki sterowane numerycznie to nowoczesne urządzenia wykorzystywane w przemyśle wytwórczym. Służą do obróbki  różnego rodzaju materiałów, na przykład metali.

Kim jest operator CNC i jakie zadania czekają na niego na stanowisku pracy?

Czym zajmuje się operator CNC?

Za poprawne działanie obrabiarek CNC (frezarek i tokarek) odpowiedzialny jest operator CNC. Jakie są jego zadania? Oprócz nadzorowania pracy urządzeń, operator CNC interpretuje dokumentację techniczno-technologiczną, na podstawie której kontroluje przebieg procesu, sprawdza wymiary wykonanych elementów i dokonuje ewentualnych korekt. Operator CNC musi także zadbać o jakość wykonywanych elementów, na bieżąco kontrolować działanie obrabiarki, diagnozować ewentualne problemy i dokonywać podstawowych czynności serwisowych takich jak np. kontrola i dolewanie oleju do układu hydraulicznego, układu smarowania etc.

Jak zostać operatorem CNC?

Aby zostać operatorem CNC, należy odbyć odpowiednie przeszkolenie lub kurs, podczas którego kandydat do tego zawodu poznaje kompletny zakres obowiązków i zdobywa niezbędne umiejętności. Ukończenie kursu na operatora CNC przygotowuje od podstaw do pracy na samodzielnym stanowisku i przybliża działanie najpopularniejszych systemów sterowania maszyn CNC, jednak najczęściej jedynie w zakresie pozwalającym na podstawową obsługę, korektę oraz uruchamianie programów. Aby nauczyć się programowania maszyn CNC wymagany jest rozszerzony i zwykle dłuższy kurs na operatora programistę CNC.

Ile zarabia operator CNC?

Zarobki operatora CNC wahają się w zależności od regionu oraz wielkości zatrudniającej firmy. Płaca operatora CNC rośnie wraz z jego doświadczeniem i większym zakresem obowiązków. Zarobki w branży CNC bliżej opisaliśmy tutaj. Operatorzy CNC z międzynarodowym certyfikatem mogą pracować także za granicą, gdzie zarobki specjalistów sięgają 3000 – 4000 euro netto miesięcznie. Doświadczeni operatorzy CNC z łatwością znajdują pracę na rynku i szybko awansują w strukturach firmy. Zapotrzebowanie na pracowników wyspecjalizowanych w obróbce CNC wciąż rośnie, a co za tym idzie – oferowane stawki są coraz wyższe.

Dane firmy

lokalizacja
Numerika Sp. z o.o.
ul. Buforowa 4A
52-131 Wrocław
NIP: 8943182467
telefon
Copyright © Numerika.pl 2014 - 2024, All Rights Reserved