Kurs CNC: Czym kierować się podczas jego wyboru?
Poradnik, część III: Środowisko zajęć praktycznych kursu CNC

kurs cnc praktyka
Odpowiednie wyposażenie sal dydaktycznych podczas praktyk ma kluczowe znaczenie w procesie kształcenia operatorów CNC

 

Tym razem przyjrzymy się bardzo ważnemu aspektowi każdego kursu CNC – zajęciom praktycznym. Na etapie przeglądania ofert firm szkoleniowych często zwracamy uwagę jedynie na to, czy jakakolwiek praktyka jest przewidziana. Rzadziej naszą uwagę zwraca zakres godzinowy jaki obejmuje. Nie analizujemy wielu bardzo istotnych rzeczy tj: gdzie odbędą się zajęcia? na jakiego typu obrabiarkach? czy nauczę się korzystać z przyrządów pomiarowych? czy nauczę się analizować dokumentację wykonawczą? kto będzie prowadził zajęcia praktyczne? i wiele innych.

 

Przyjrzyjmy się więc jak wygląda kwestia zajęć praktycznych kursów CNC. Oczywiście w odniesieniu do tego, czego od kursanta oczekuje rynek pracy i pracodawcy. Aby to uwidocznić podzielimy zajęcia praktyczne na elementy składowe i przeanalizujemy je. W tej części poradnika zajmiemy się środowiskiem, w jakim odbywają się zajęcia praktyczne podczas kursów CNC.

 

Środowisko, w jakim odbywają się praktyki podczas szkolenia CNC

 

Kwestia lokalizacji/środowiska w jakim odbywają się zajęcia praktyczne jest często niedoceniana. Abyśmy mogli uzmysłowić sobie jak ważny aspekt stanowi miejsce zajęć praktycznych i towarzysząca mu infrastruktura wystarczy przyjrzeć się stanowisku pracy, na jakim przyjdzie nam po kursie pracować i odnieść ten obraz do tego, co oferuje nam dana firma szkoleniowa. Warto zadać sobie pytanie: „Czy takie zajęcia praktyczne oddadzą rzeczywisty charakter pracy Operatora / Operatora Programisty CNC?”.

 

Firmy zajmujące się w Polsce szkoleniami CNC przeprowadzają zajęcia praktyczne bazując na różnego rodzaju lokalizacjach, infrastrukturze i wyposażeniu.

 

Firmy wyspecjalizowane w obróbce CNC

 

Pierwszą grupę stanowią firmy, które oprócz szkoleń zajmują się na co dzień obróbką skrawaniem. Specjalizują się wyłącznie w tym zakresie i realizują praktyki przy własnych obrabiarkach przemysłowych.

 

Firmy tego typu, aby utrzymać swą zdolność produkcyjną muszą być regularnie zaopatrywane w różnego rodzaju narzędzia i sprzęt pomiarowy. Dzięki temu kursanci mają możliwość zapoznania się z szerokim wachlarzem narzędzi skrawających – często renomowanych firm. Mogą też poznać zasady obsługi wielu zróżnicowanych narzędzi pomiarowych. Przede wszystkim obcują jednak z profesjonalnymi obrabiarkami w środowisku przemysłowym, czyli w takim, w którym wkrótce przyjdzie im pracować.

 

Dla każdego przyszłego kursanta ważna powinna być kwestia materiału, w jakim pracują obrabiarki podczas szkolenia CNC. Uczestnicy kursów mogą być praktycznie pewni, że w pracy zetkną się z różnego rodzaju metalami. Dobrze jest więc poznać charakterystykę ich obróbki jak najwcześniej.

 

 

kurs cnc obrobka stali
Uczestnik kursu CNC może być pewien, że w pracy zetknie się z obróbką różnego rodzaju metali

 

 

Firmy szkoleniowe o szerokim wachlarzu ofertowym

 

Drugą grupę stanowią firmy skupione wyłącznie na szkoleniach. Oferują wiele różnego rodzaju kursów (często z dość skrajnych dziedzin). Dysponują obrabiarkami CNC o małych i bardzo małych gabarytach, często zupełnie nieprzystosowanymi do profesjonalnej obróbki. Praktyki odbywają się w sali dydaktycznej lub wynajętej w tym celu sali konferencyjnej (np. w hotelu).

 

W tym ostatnim przypadku, częstym rozwiązaniem jest stosowanie obrabiarek o bardzo małych rozmiarach, tzw. „stołowych” sterowanych za pomocą oprogramowania Mach3, które ze względu na przeznaczenie do hobbystycznego programowania maszyn CNC nie jest stosowane w przemyśle. Maszyny CNC tego typu mogą pracować wyłącznie na materiałach drewnopochodnych. Ich bardzo niska sztywność i moc uniemożliwiają obróbkę jakiegokolwiek twardszego materiału. Mają one jednak niewątpliwą zaletę, jaką jest ich mobilność. Niska waga i rozmiar sprawiają, że można przewozić je zwykłym samochodem osobowym, dzięki czemu szkolenia można przeprowadzać nie tylko w jednej lokalizacji.

 

Podsumowanie

 

Jak widzimy, oferty firm szkoleniowych zajmujących się tematyką CNC różnią się pod wieloma względami – również w zakresie infrastruktury, która udostępniana jest uczestnikom kursów na czas zajęć praktycznych. Czy jest w takim razie prosty przepis na trafny wybór kursu CNC, podczas którego zajęcia praktyczne będą przebiegały w taki sposób, by jak najlepiej przygotować nas do przyszłego zawodu?

 

Wystarczy dowiedzieć się czegoś więcej o realiach pracy w zawodzie Operator i Operator Programista CNC, aby określić to, czego powinniśmy od kursu wymagać. Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju szkolenia (nie tylko CNC) – najlepszym wyjściem wydaje się być porównanie danej oferty szkoleniowej z warunkami panującymi na stanowisku pracy w zawodzie, który chcemy wykonywać.

 

Kliknij, by przejść do części czwartej poradnika pt. Obrabiarka szkoleniowa, czy przemysłowa.

 

Dane firmy

lokalizacja
Numerika Sp. z o.o.
ul. Buforowa 4A
52-131 Wrocław
NIP: 8943182467
telefon
Copyright © Numerika.pl 2014 - 2024, All Rights Reserved