Kurs CNC: Czym kierować się podczas jego wyboru?
Poradnik, część VI: Od jakiego kursu rozpocząć przygodę z CNC i jakie szkolenia wybrać jako kolejne?

cnc fota hd slider 1024x355Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym od jakiego szkolenia powinni zacząć karierę z CNC. Perspektywy dalszego kształcenia się i samorozwoju w tym zakresie są równie istotne. W tym artykule postaramy się rozjaśnić ewentualne wątpliwości z tym związane. Podpowiemy również jaką ścieżkę dalszego rozwoju warto wybrać.

Pierwsze kroki w branży CNCBardzo istotny jest początek tj. pierwszy kontakt z maszynami CNC. Najczęstszym, pierwszym wyborem początkujących adeptów obróbki CNC są wszelkiego rodzaju kursy w zakresie podstawowym, które dotyczą obsługi i/lub programowania obrabiarek sterowanych numerycznie.


W ofercie Numeriki znajdują się dwa tego typu szkolenia:
1. Operator CNC – szkolenie od podstaw poruszające zagadnienia związane z obsługą obrabiarek CNC i przygotowujące do zawodu Operator CNC.

2. Operator Programista CNC – szkolenie od podstaw ale w rozszerzonym zakresie przygotowujące do zawodu Operator Programista CNC. Tutaj oprócz samej obsługi maszyn CNC nauczysz się również w jaki sposób je programować i ustawiać.

Które z nich jest lepsze na początek?To zależy od tego, czy zwracamy się bardziej w stronę obsługi i programowania maszyn CNC, czy też wyłącznie samej obsługi. Załóżmy, że docelowo naszym zamiarem jest wykształcenie się na osobę bardziej uniwersalną. Taką, która oprócz obsługi maszyny będzie również potrafiła ją ustawić i zaprogramować. Wówczas odpowiednim wyborem jest kurs Operator Programista CNC. Stanowiska te są lepiej płatne i oferują szerokie możliwości dalszego rozwoju. Rozwijać można się np. w kierunku technologa, programisty CAM lub osoby zajmującej się wyłącznie ustawianiem/programowaniem maszyn.


Jeśli natomiast chcielibyśmy się skupić na czynnościach mniej wymagających i bardziej powtarzalnych wyborem trafnym będzie kurs o nazwie Operator CNC. Pracując jako Operator CNC naszym zadaniem jest głównie wykonywanie powtarzalnych czynności związanych z obsługą obrabiarki oraz dokonywanie pomiarów elementów wytworzonych. Zaprogramowaniem i ustawieniem obrabiarki zajmuje się wówczas ktoś inny. Stanowiska takie, ze względu na to, że są mniej wymagające, są również słabiej opłacane w porównaniu do np. Operatora Programisty CNC.


Więcej nt. różnic pomiędzy powyższymi kursami możecie dowiedzieć się w artykule: https://numerika.pl/kurs-cnc-poradnik-cz-i

Jak powinna wyglądać dalsza ścieżka rozwoju w branży CNC?


W sytuacji gdy ukończyliśmy kurs Operator CNC przed podjęciem kolejnego szkolenia, najlepszym wyjściem będzie zdobycie doświadczenia. Mowa tu np. o kilkumiesięcznej pracy z maszynami CNC.
Faktem jest, że obcując z obrabiarkami (nawet tylko je obsługując), obserwujemy i zauważamy pewne zależności, zasady pracy, a także wypracowujemy własny wachlarz doświadczeń. Dzięki temu powoli zaczynamy w głębszy sposób rozumieć to, w jaki sposób maszyny CNC są programowane.
Wówczas, jeśli nie chcemy poprzestać na typowo obsługowej pracy, można rozwijać się w kierunku programowania i ustawiania obrabiarek, a także sięgnąć po kolejne, niżej przedstawione szkolenia.

Ukończyłem kurs Operator Programista CNC, co dalej?


Tutaj opcji jest zdecydowanie więcej. Najczęściej zachęcamy do szkolenia się w kierunku oprogramowania CAD/CAM, gdyż jest to technologia, która staje się coraz bardziej popularna.

Nie wszystkie detale człowiek jest w stanie zaprogramować bez trudności. Ztego powodu programowanie dużej części z nich z tzw. „palca” byłoby bardzo nieefektywne. Dlatego generowanie ścieżek obróbkowych dla złożonych kształtów do np. matryc, które wymagają skomplikowanej obróbki wieloosiowej jest w obecnych czasach dokonywane za pomocą komputerów PC. Muszą one być oczywiście wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Kursem w naszej ofercie, który odpowiada na te potrzeby jest kurs pn. Programista CAM.


Więcej na jego temat dowiesz się klikając w link: https://numerika.pl/kurs-cad-cam

Obróbka 5-osiowa – czy to dla mnie?


Coraz częściej spotykanymi maszynami CNC w przemyśle są maszyny wieloosiowe, np. obrabiarki ze stołem uchylno-obrotowym (5 osi). Aby umiejętnie i efektywnie wykorzystywać możliwości takiej obrabiarki przydatna jest wiedza zarówno z zakresu oprogramowania CAM, jak i kinematyki danej obrabiarki oraz sposobów jej programowania.

Numerika oferuje szkolenie pn. Heidenhain (+5 osi), które stworzone zostało dla osób potrzebujących wiedzy z zakresu obróbki wieloosiowej. Kurs obejmuje również zaawansowany zakres programowania w 5 osiach z poziomu pulpitu Heidenhain, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie kinematyki obrabiarki 5-osiowej, a także sposobów na bezpieczne wdrażanie nowych programów obróbkowych.
Wbrew pozorom obróbka wieloosiowa nie jest tematem bardzo ciężkim w zrozumieniu. Kluczowym elementem jest pełne przyswojenie kinematyki danej obrabiarki, a także pamiętanie o zasadach bezpiecznej pracy z tego typu obrabiarkami.


Informacje o szkoleniu Heidenhain (+5 osi) znajdziecie na stronie:
https://numerika.pl/kurs-cnc-heidenhain


Technolog CNC – czego dotyczy ten kurs?


Kolejnym krokiem naprzód pod względem merytorycznego przygotowania do pracy z obrabiarkami CNC jest kurs pn. Technolog CNC. Jeśli potrzebujemy szerszej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, typów obróbki, sposobów mocowań, metrologii i narzędzi obróbkowych dobrym wyborem jest właśnie ten rodzaj szkolenia. Istotnymi elementami tego kursu jest też planowanie procesu obróbki oraz jego odpowiednia wycena.O szkoleniu Technolog CNC dowiesz się na stronie: https://numerika.pl/kurs-technolog-cnc

Dane firmy

lokalizacja
Numerika Sp. z o.o.
ul. Buforowa 4A
52-131 Wrocław
NIP: 8943182467
telefon
Copyright © Numerika.pl 2014 - 2024, All Rights Reserved