Jak wygląda praca programisty CAD/CAM?

 

CAD, czyli projektowanie wspomagane komputerowo, jest metodologią wykorzystywaną w inżynierii elektrycznej, budowlanej oraz mechanicznej. Dzięki CAD możemy modelować obiekty i definiować ich konstrukcję cechami geometrycznymi, dynamicznymi, a także materiałowymi.

Programowanie w CAD wymaga od nas nie tylko podstawowej wiedzy matematycznej, ale także technicznej. Jak wygląda praca programisty CAD/CAM? Czy warto wybrać się na kurs CAD/CAM?

 

Programowanie w CAD to potężne narzędzie konstrukcyjne

 

Odpowiednio wdrożone oprogramowanie CAD daje inżynierom łatwy dostęp do opracowań technicznych oraz konstrukcyjnych obowiązujących w danym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Praca z oprogramowaniem CAD składa się z kilku etapów: na początku uzgadnia się ogólną koncepcję produktu i tworzy jego trójwymiarową makietę, której to następnie wykonuje się cyfrowy model. Wiedza matematyczna i inżynieryjna zostanie wykorzystana przy przeprowadzaniu obliczeń wytrzymałości danych elementów (nie zawsze jest to czynność wymagana). Przeprowadzane są również symulacje pracy projektowanego zespołu części, które uwydatniają niedoskonałości wymagające poprawienia. Pracę nad projektem w CAD kończymy, generując rysunki wykonawcze oraz ew. instrukcję montażu, a także docelowe modele 3D, które następnie eksportowane są do oprogramowania CAM.

 

Programowanie CAM jako dalszy etap produkcji

 

CAM (Computer Aided Manufacturing) w języku polskim oznacza komputerowe wspomaganie wytwarzania. Jest to system komputerowy, którego zadaniem jest integracja fazy projektowania i wytwarzania. To właśnie dzięki programom CAM, tokarki bądź frezarki są w stanie z dużą precyzją i dokładnością wykonać dla nas dane elementy, które często charakteryzują się bardzo skomplikowanymi kształtami. Programista CAM w oparciu o model 3D tworzy ścieżki obróbki, na podstawie których wykonywane są poszczególne ruchy narzędzia zainstalowanego w obrabiarce CNC. Pozwala to na wytworzenie przedmiotu zgodnego z zaprogramowanymi wytycznymi i złożonym zamówieniem. Oczywiście zdarza się, że wymagane są korekty w programie. Te dokonywane są bezpośrednio z poziomu sterownika maszyny CNC, lub poprzez edycję ścieżek i/lub parametrów w programie CAM. Komputerowa symulacja zaimplementowana w systemach CAM jest wykorzystywana do wykrywania ewentualnych kolizji np. narzędzia z mocowaniem. Nie jest ona jednak w stanie w pełni realnie odwzorować efektu końcowego – tyczy się to głównie tolerancji kształtowej i wymiarowej, jaką po obróbce zyska dany element. Pomimo pewnych ograniczeń systemy CAM umożliwiają wygenerowanie trajektorii narzędzi dla elementów, których skomplikowany kształt uniemożliwia manualne zaprogramowanie maszyny.

 

Kurs CAD/CAM – czy warto?

 

Technologia CNC znajduje coraz szersze zastosowanie na rynku. Dzięki niej przedsiębiorstwa przemysłowe są w stanie wytworzyć na dużą skalę precyzyjnie i dokładnie obrobione elementy, jednocześnie zmniejszając koszty związane z ich produkcją. Zapotrzebowanie na specjalistów w branży CNC i programistów CAD/CAM rośnie. Wraz z wakatami rosną także proponowane wynagrodzenia. Kurs CAD/CAM to zatem dobra okazja do rozpoczęcia pracy w przyszłościowej branży, w której doświadczenie zawodowe oraz lata praktyki okażą się kluczowe przy wspinaniu się po drabinie kariery. To także szansa rozwoju w międzynarodowym środowisku i współpracy z klientami z całego świata.

Dane firmy

lokalizacja
Numerika Sp. z o.o.
ul. Buforowa 4A
52-131 Wrocław
NIP: 8943182467
telefon
Copyright © Numerika.pl 2014 - 2023, All Rights Reserved