Jakie umiejętności i cechy powinien mieć operator obrabiarek CNC?

 

Operator Programista obrabiarek CNC na co dzień odpowiada za programowanie i konfigurowanie maszyn. Jego rola w procesie produkcji jest nieoceniona – tokarki, frezarki i inne maszyny programowane numerycznie nie będą działały właściwie bez opieki specjalisty. Sprawdzamy, jakie trzeba mieć umiejętności, by wykonywać ten zawód.

 

Praca w zawodzie operatora obrabiarek CNC staje się coraz popularniejsza. Nic zresztą dziwnego – popyt na pracowników obsługujących maszyny CNC wynika z rozwoju technologicznego. Coraz więcej firm decyduje się właśnie na maszyny programowane numerycznie (CNC), takie jak frezarki lub tokarki. Operator maszyn CNC powinien posiadać jednak odpowiedni certyfikat i przydatne umiejętności – m.in. w zakresie programowania.

 

 

Operator obrabiarek CNC – cechy i umiejętności

 

Aby zostać operatorem obrabiarek CNC, należy przede wszystkim przejść przez odpowiednie kursy i szkolenia. Gwarantują one, pod warunkiem zaangażowania ze strony kursanta uzyskanie certyfikatu operatora maszyn CNC. Dzięki niemu jego pozycja na rynku pracy ulega gwałtownemu polepszeniu. Ponadto ważna jest umiejętność czytania rysunków technicznych i doświadczenie przy obsługiwaniu przyrządów pomiarowych. W zakresie wykształcenia warto mieć ukończoną przynajmniej zasadniczą szkołę zawodową, najlepiej o profilu mechanicznym lub pokrewnym jednak nie jest to wymogiem. Pozytywnie rzutuje doświadczenie w obsłudze tokarek, frezarek, wykrawarek laserowych, również tych konwencjonalnych.

 

W zakresie tzw. cech miękkich każdy przyszły operator obrabiarek CNC powinien dobrze odnajdywać się w pracy w zespole i pod presją stresu. Należy również przygotować się na możliwość pracy w systemie zmianowym, choć nie jest to regułą. Operator maszyn CNC powinien być osobą dokładną, precyzyjną i spokojną. Programowanie maszyn to także zadanie bardzo odpowiedzialne.

 

Przydatne umiejętności ślusarskie i tokarskie

 

Operowanie na maszynach numerycznych CNC często wymaga nie tylko wiedzy dotyczącej sposobu ich programowania. Pracodawcy nierzadko przywiązują dużą uwagę do umiejętności ślusarskich i tokarskich. Jeżeli operator maszyn CNC posiada popartą doświadczeniem umiejętność manualnej obróbki metalu, np. przy pomocy frezarki lub tokarki konwencjonalnej, staje się atrakcyjniejszy na rynku pracy. Wówczas z reguły może też liczyć na wyższe wynagrodzenie. Przydaje się doświadczenie frezerskie i wykształcenie mechaniczne. Chociaż do wykonywania zawodu operatora obrabiarek CNC nie jest wymagane wykształcenie wyższe, z pewnością jego posiadanie będzie coraz bardziej doceniane przez pracodawców.

Dane firmy

lokalizacja
Numerika Sp. z o.o.
ul. Buforowa 4A
52-131 Wrocław
NIP: 8943182467
telefon
Copyright © Numerika.pl 2014 - 2024, All Rights Reserved