.
Programowanie maszyn numerycznych to umiejętność i zawód, na który jest coraz większy popyt na rynku – polskim i europejskim. Aby zostać operatorem maszyn CNC, konieczne jest ukończenie szkoły i uzyskanie kierunkowego wykształcenia technicznego lub przejście dedykowanych kursów CNC. Dobre szkolenia CNC nie tylko skutecznie wprowadzają do nowego zawodu, ale i zapewniają bardzo atrakcyjny na rynku pracy certyfikat.
.
CNC to skrót od angielskich słów Computerized Numerical Control, który stosowany jest do określenia urządzeń i maszyn programowanych i sterowanych numerycznie. Najczęściej są to urządzenia wykorzystywane w przemyśle, np. różnego typu frezarki i tokarki, ale nie tylko. Ich zaprogramowanie i skonfigurowanie nie jest łatwe, ale na rynku pracy bardzo pożądane. Za wszystko to odpowiada operator maszyn CNC. Jakie korzyści płyną z tego zawodu i czy warto podejmować się kursów CNC, przygotowujących do uzyskania certyfikatu?
.
.
Współczesna produkcja przez ostatnie lata uległa znacznej dynamizacji. Poprawiają się warunki technologiczne i coraz więcej maszyn sterowana jest numerycznie. Urządzenia te posiadają własny procesor, gwarantujący w pełni zautomatyzowane działanie. Jednak aby do tego doszło, potrzeba specjalistów, którzy umiejętnie zaprogramują i skonfigurują urządzenie numeryczne, czyli operatora maszyn CNC oraz operatora programistę CNC.
.
Operator maszyn CNC to zawód, który staje się niezwykle perspektywiczny. Prawdopodobnie w następnych latach korzystanie z maszyn numerycznych będzie coraz popularniejsze. Programowanie urządzeń CNC nie jest najłatwiejsze. Wymaga pewnych predyspozycji oraz wiedzy specjalistycznej również z zakresu technologii obróbki. Ze względu na stały niedobór pracowników tego typu, są oni bardzo cenieni na rynku pracy.
.
.
Do pracy na stanowisku operatora maszyn konieczne jest odbycie kursów i szkoleń CNC, które nie tylko przygotowują praktycznie do pracy, ale obiektywnie poświadczają nasze umiejętności w postaci certyfikatu CNC. Do kursów może przystąpić każdy. Często spotykane są osoby niemające wcześniej kontaktu z maszynami CNC, które chcą zmienić swój kierunek rozwoju zawodowego, a także absolwenci studiów w zakresie mechaniki i mechatroniki, uczniowie różnego rodzaju techników. Na kursach pojawiają się również osoby, które pracują już w przedmiotowym zawodzie i chcą pogłębić lub usystematyzować swoją wiedzę. Nie zmienia to faktu, że do pracy jako operator maszyn CNC nie jest konieczne wykształcenie wyższe. Odrobinę łatwiej uzyskać za pomocą kursów CNC certyfikat tym osobom, które sprawnie posługują się komputerem oraz mają predyspozycje techniczne.
Informacje
Kurs CNC
Dane firmy